Nordic Walking
Szczegóły biegu:
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Regulamin IX Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy AK
Oświadczenie uczestnika IX Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy AK
Oświadczenie Opiekuna małoletniego IX Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy AK
TRASA
OPIS TRASY:
Start, meta oraz baza zawodów znajduje się w Zespole Sportowo-Rekreacyjnym w Lesznie przy ulicy Szkolnej 10.
Nawierzchnia zróżnicowana: piach, korzenie, polne drogi.
Trasa zawodów o długości 10 km wiedzie przez typowe dla Puszczy Kampinoskiej bory sosnowe. Początkowy odcinek prowadzi zielonym szlakiem rowerowym na północ od Leszna. Po prawej stronie mijamy dawną bazę cyrkową, obecnie Julinek Park. Droga ta nazywana jest Traktem Napoleońskim, prowadzi skrajem lasu do wsi Łubiec. Zainteresowaniem turystów cieszy się znajdująca się przy szlaku lewitująca sosna.
Kolejny odcinek szlaku rowerowego, tuż za skrzyżowaniem we wsi, mija mogiłę nieznanego żołnierza poległego w 1939 roku. Znajduje się on na wydmie nad drogą. Skręcamy w lewo w kierunku Posady Łubiec. Tam będzie punkt z napojami. W tym miejscu stała kiedyś leśniczówka, a dziś to jedna z polan wypoczynkowych.
Żółty szlak w otoczeniu podmokłego olsu i piaszczystych wydm, prowadzi dalej do założonej w XVIII wieku wsi Grabina. Wieś w latach osiemdziesiątych XIX miała 35 domów i blisko pół tysiąca mieszkańców.
Obecnie w tej części wsi, po dawnych zabudowaniach pozostały ślady w postaci fundamentów, a także piwnice, które stały się miejscem schronienia dla nietoperzy. Drewniane krzyże, tak jak niegdyś towarzyszyły mieszkańcom w ich codzienności, wpisane w krajobraz puszczańskiej wsi, dziś towarzyszą turystom jako punkty przy szlakach i ich skrzyżowaniach.
W Grabinie znajduje się również murowana kapliczka postawiona przez Bolesława Racinowskiego, mieszkańca wsi. To najprawdopodobniej pamiątka narodzin pierwszego dziecka, córki Anny urodzonej w 1911 roku.
W tej okolicy toczyły się walki w kampanii wrześniowej. Przypomina o tym tablica informacyjna stojąca przy skrzyżowaniu dróg. Dalej niebieski szlak prowadzi do Gościńca Julinek.
Na tym odcinku wiedzie przez znacznie już wyludnioną i częściowo zalesioną wieś Szymanówek. Powstała ona w połowie XIX wieku, kiedy to rodzina Szymanowskich, właścicieli majątku Leszno, poszerzała granice swoich dóbr wkraczając w lasy Puszczy Kampinoskiej.
Ciekawostka: ze wsi Szymanówek przeniesiono budynek mieszkalny zbudowany przez zamożnego gospodarza Piotra Widymajera na przełomie XIX i XX wieku. Budynek jest obecnie częścią zagrody „Widymajera” w skansenie budownictwa puszczańskiego w Granicy.
Od Gościńca Julinek żółty szlak wraca do Leszna.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Regulamin Dziecięcy IX Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy AK
Oświadczenie Opiekuna dziecka przedszkolnego i szkolnego
TRASA
- Rocznik (2008-2009) – 800m
- Rocznik (2010-2011) – 800m
- Rocznik (2012-2013) – 400m
- Rocznik (2014-2015) – 400m
- Rocznik (2016-2017) – 200m
- Rocznik (2018-2019) – 100m
- Rocznik (2020-2021) – 100m