Wyniki IV Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej

W sobotę 13 maja 2017 r. po raz czwarty mieliśmy zaszczyt gościć biegaczy i entuzjastów historii „Grupy Kampinos” Armii Krajowej na  wyjątkowej imprezie w scenerii „Gościńca Julinek” i Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jedną z głównych atrakcji IV Crossu z historią w tle był IV Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej. Na starcie stanęły 263 osoby. 58 kobiet, 205 mężczyzn. W zawodach wzięło udział  36 mieszkańców naszej gminy (11 kobiet, 25 mężczyzn).

Trasę wyznaczono na szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego. Sygnał do startu dał Dyrektor KPN Mirosław Markowski.

W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła, tak jak w ubiegłym roku, mieszkanka naszej gminy Agnieszka Kowalczyk z czasem 0:41:30  (Dystans Leszno). Drugie miejsce zajęła Anna Szewczykowska (RunningWild, czas 0:44:37), trzecie Ola Pucek-Mioduszewska („Ortoreh Team”, 0:45:02). Miejsce tuż za podium zajęła mieszkanka naszej gminy Marta Bażyńska (Dystans Leszno, czas 0:46:19).

Zwycięzca w kategorii OPEN mężczyzn Tomasz Mikulski z Kampinosu ukończył bieg z czasem 0:34:29. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Łukasz Baranow (Dystans Leszno, 0:34:44) i Michał Pawłowski (UKS Filipides Teresin, czas 0:36:11).

W kategorii PWZ zwyciężyły: Agnieszka Kowalczyk, Marta Bażyńska i Monika Połeć. Wśród mężczyzn najlepsi byli Tomasz Mikulski, Adrian Kowalski (0:37:39) i Adam Ziółkowski.

Wśród kobiet z gminy Leszno najlepsze były kolejno Agnieszka Kowalczyk, Marta Bażyńska i Monika Połeć (Leszno – jak nie my, to kto? 00:57:02).

Wśród mężczyzn najlepsi w naszej gminie byli: Adam Ziółkowski (0:39:41), David Khan (0:42:42) i Rafał Górecki (0:43:00). Wszyscy ci zawodnicy reprezentowali drużynę Dystans Leszno.

W klasyfikacji drużynowej udział wzięło łącznie 9 drużyn. Walka na trasie zarówno ze swoimi słabościami, jak i z pokonywaniem kolejnych metrów wszystkich zawodników przełożyła się na klasyfikację drużynową: III miejsce zajęła drużyna z Błonia – KREJZI TIM BŁONIE, II miejsce zajęła drużyna z Grodziska Mazowieckiego – DOGOŃ GRODZISK MAZOWIECKI, I miejsce zajęła drużyna z Leszna – DYSTANS LESZNO w składzie: BARANOW Łukasz (0:34:44), ZIÓŁKOWSKI Adam (0:39:41), KOWALCZYK Agnieszka (0:41:30), KHAN David, GÓRECKI Rafał, KAWECKI Damian, BAŻYŃSKA Marta, WERDER Jacek, TOMASZEWSKI Artur, KIESZEK Tadeusz, RYBAK Łukasz, BOGUCKA Beata, WICIK Agata, PERLAN Robert.  Druga drużyna z Leszna – Leszno – Jak nie my, to kto? zajęła VI miejsce. Jest to w ostatnim czasie drugi sukces drużyny z Leszna –  DYSTANS LESZNO, gdyż w dn. 08.04.2017 r. biorąc udział w 2 Dziesiątce Babickiej zorganizowanej w Starych Babicach zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej. W skład drużyny wówczas weszli: KŁUDKIEWICZ Tomasz (0:37:37), SULIK Maciej (0:38:06), ZIÓŁKOWSKI Adam (0:39:08), KHAN David, GÓRECKI Rafał, KAWECKI Damian, BAŻYŃSKA Marta, RUSINEK Rafał, WERDER Jacek, RYBAK Łukasz, PERLAN Robert. Gratulujemy wszystkim naszym biegaczom, szczególnie panu Adamowi Ziółkowskiemu, który zaczął trenować w ubiegłym roku i już zwycięża! Życzymy wytrwałości w dalszym trenowaniu i wielu sukcesów.

Najstarszy zawodnik tegorocznego Biegu Pamięci miał 75 lat, najmłodszy 16.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Szczególnie cieszymy się ze świetnych wyników mieszkańców naszej gminy.

W tym roku Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska przedstawiła inscenizację przejęcia przez żołnierzy Grupy Kampinos niemieckiego transportu na szosie koło Leszna. Można było zobaczyć także pojazdy historyczne: replikę niemieckiego lekkiego nosiciela ładunków wybuchowych Goliath,  brytyjski transporter opancerzony Uniwersal Carrier, ciężarówkę Opel Blitz, lekki pojazd VW typ 82 Kubelwagen oraz motocykl z wojskowy z wózkiem bocznym. Diorama obrazująca obozowisko partyzanckie i niemiecki sztab polowy z pewnością dodały klimatu całej imprezie.

Dominowała oryginalna kuchnia węgierska, ale można był spróbować też grochówki i spaghetti z Pierogarni w Babicach, kiełbasek z OSP Podpalacz, a także kanapek ze smalcem i pysznych domowych ciast.

Byli z nami weterani walk w Puszczy Kampinoskiej: mieszkaniec nasze gminy mjr Czesław Mostek, który w tym roku skończył 102 lata, kpt. Waldemar Sielicki, kpt. Jerzy Wojcieski i por. Stanisław Lipiński. Zabrakło kpt. Wacława Górskiego, który niestety nie mógł przybyć. Na cześć bohaterów przedszkolaki i dzieci ze ZSP w Lesznie zaprezentowały wzruszający program artystyczny.

Dzieci i młodzież rywalizowały w 10 Małych Biegach Pamięci. W zawodach wzięło udział około 350 zawodników. Wszyscy otrzymali wspaniałe torby z ekologicznymi słodyczami i napojami ufundowanymi przez firmę BIO PLANET. Goście honorowi dekorowali zwycięzców biegu głównego.

Byli z nami: Ryszard Dorf Sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK, Marcin Biegas Prezes Środowiska Grupy Kampinos ŚZŻAK, Jan Żychliński Starosta PWZ, Dorota Górecka Radna PWZ, Monika Ciurzyńska Wójt Gminy Kampinos, Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno – główny organizator i sponsor imprezy, Lesław Kuczyński Przewodniczący Rady Gminy Leszno, Mirosław Markowski Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Jerzy Misiak były dyrektor KPN oraz dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych i samorządowych znajdujących się na terenie Gminy Leszno. Pogoda jak zawsze dopisała i spędziliśmy razem naprawdę dobry dzień. Bardzo dziękuję wszystkim patronom, partnerom, koordynatorom i wolontariuszom, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby się odbyć.

Edyta Przybysławska Dyrektor Imprezy biegowo-historycznej „Cross z historią w tle”.

Wyniki konkursów i biegów dziecięcych zostaną zamieszczone w najbliższym czasie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.