VII Cross już za nami!

Po dwuletniej przerwie powróciliśmy do organizacji naszej biegowo-historycznej imprezy Cross z historią w tle. 7 maja 2022 roku już po raz siódmy mieliśmy zaszczyt gościć naszych mieszkańców i osoby z całej Polski, tym razem w Zespole Sportowo-Rekreacyjnym w Lesznie. Zawodnicy dopisali i na starcie VII Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK stanęło 150 zawodników, III Marszu NW 70 a w 10 Małych Biegach Pamięci łącznie 270 dzieci. Zwycięzcami w biegu głównego zostali: Agnieszka Kowalczyk i Tomasz Mikulski a w marszu NW:  Zuzanna Bielecka i Piotr Polkowski. Przebrane w ludowe stroje wolontariuszki i rekonstruktorzy wręczali na mecie pamiątkowe medale. Gratulujemy wygranym i wszystkim uczestnikom pokonania malowniczej trasy, po szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego. 

          W tym roku dioramę  partyzancką z pokazem broni i szpitala polowego przygotowała Kurpiowska Grupy Historyczna „OSTOYA”  z Ostrołęki i Przasnysza oraz Grupa Historyczna „Niepodległość 1863” z Warszawy. Dzieci mogły obejrzeć sprzęt medyczny używany w polowych warunkach, broń różnego kalibru, zrobić zdjęcia z malowniczo ubranymi rekonstruktorami, poznać harcerzy i harcerki ZHR. Swoje stoisko miało również muzeum starożytnego Hutnictwa z Pruszkowa, które przygotowało wystawę eksponatów archeologicznych oraz warsztaty szycia sakiewek dla najmłodszych. Można było zobaczyć pokaz kowalstwa i wybić samodzielnie pamiątkową monetę, przygotowana specjalnie na nasza imprezę. Najnowocześniejsza w Polsce Strzelnica Shockfire zaprezentowała współczesne rodzaje broni w tym używane obecnie przez żołnierzy armii polskiej. Firma Skynet zorganizowała ciekawe warsztaty dla dzieci oraz informowała zainteresowanych o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w zakresie łączności. Przed sceną mogliśmy zobaczyć występ psa policyjnego z opiekunem, który przygotowała dla nas Gminna Komisja ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.  Na stoisku Kampinoskiego Parku Narodowego można było porozmawiać z leśnikami o skarbach i historii Puszczy Kampinoskiej. Dla smakoszy dostępne były specjały kuchni węgierskiej oraz pyszne domowe ciasta przygotowane przez harcerki z 63DH „Droga”. Harcerze natomiast przygotowali grę terenową. Nie było niestety już z nami weteranów walk w Puszczy Kampinoskiej. Na ich cześć przedszkolaki i dzieci z sekcji tanecznej Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego zaprezentowały programy artystyczne. Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu „Epizod z działań żołnierzy Grupy Kampinos AK. 

Dziękujemy, że byli z nami goście honorowi:  Jan Żychliński Starosta PWZ, Grzegorz Banaszkiewicz Wójt Gminy Leszno – gospodarz i współorganizator imprezy, Marcin Biegas – Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Nagrody ufundowali: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Instytut Pamięci Narodowej, Park Rozrywki Julinek, Skynet, Bio Planet SA, Strzelnica Shockfire, Zespół Sportowo-Rekreacyjny, Biblioteka Publiczna w Lesznie i Kampinoski Park Narodowy.

Bardzo dziękuję Wójtowi Grzegorzowi Banaszkiewiczowi i Prezesowi Marcinowi Biegasowi za wparcie, wszystkim partnerom, koordynatorom, wolontariuszom, strażakom OSP, pracownikom UG, ZSR, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby się odbyć – Edyta Przybysławska, Dyrektor Crossu z historią w tle.

Poniżej osoby, którym szczególnie należą się podziękowania:

Koordynator Biegu – Radosław Karpiński

Koordynator Marszu – Marzena Berkowska

Dyrektor Małych biegów – Filip Bąk

Koordynatorki wolontariatu: Ilona Grabarczyk i Michalina Król

Organizacja konkursu: „Epizod z działań żołnierzy Grupy Kampinos AK” – Bożena Sulik i Anna Głogowska

Dekoracje i wystawa o grupie Kampinos: Stanisława Rzymka i Magdalena Czekała

Promocja w mediach społecznościowych: Dawid Khan

Sędziowie główni: Barbara Broniak – biegi, Marzena Berkowska NW

Występy dzieci z przedszkoli w Lesznie i Zaborowie przygotowane przez nauczycielki -Edytę Wrzesińską, Monikę Zastawną i Joannę Kłudkiewicz-Bolek oraz pokaz grupy tanecznej prowadzonej przy ZSR przez Ilonę Grabarczyk

Zabezpieczenie trasy: strażacy z OSP Leszno, Łubiec, Gawartowa Wola

Gra terenowa i kawiarenka:  16 Warszawska Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego

63 Kampinoska Drużyna Harcerzy Husaria  im. bł. Ks. J. Stanka SAC i 63 Kampinoska Drużyna Harcerek „Droga”.

Wolontariusze ze szkół podstawowych gminy Leszno oraz żołnierze z Akademii Sztuki Wojennej  😊

Pracownicy Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego.

Piękne zdjęcia wykonały Karolina Krawczyk i Agnieszka Kowalska!

Skip to content