Relacja z imprezy

Relacja z imprezy biegowo-historycznej CROSS Z HISTORIĄ W TLE

                                    W ubiegły weekend  11 maja 2014 r.  w Gościńcu Julinek, odbył się historyczny I Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos. Było to niesamowite wydarzenie w każdym wymiarze. Pogoda dopisała, zawodnicy licznie zjawili się na starcie. Łzy wzruszenia i rozmowy z byłymi Żołnierzami Grupy Kampinos w Kawiarence Kombatanckiej. Przepiękna inscenizacja walki żołnierzy polskich z niemieckimi. 200 dzieci, od bobasa po młodzieńca walczące o ogromne medale i puchary ufundowane przez Pana Wójta Andrzeja Cieślaka. Uczta dla ciała i ducha. Tym bardziej cieszą dwa 2 miejsca Macieja Sulika i Agnieszki Kieszek – zawodników z Leszna.

Gośćmi honorowymi byli żyjący Żołnierze Grupy Kampinos Armii Krajowej, którzy swoją obecnością  uświetnili charakter  całego wydarzenia. Dla Nich została przygotowana przez Panią Bożenę Sulik przepiękna Kawiarenka Kombatancka z wystawą historyczną i prezentacją multimedialną dotyczącą historii Grupy Kampinos. Obecność rekonstruktorów z GRH Bluszcz przybliżyła autentyczny klimat lat czterdziestych. Kawiarenkę ubogaciły prace malarskie autorstwa Tadeusza Budzyńskiego Żołnierza AK oraz wiersze pana Leszka Mroczkowskiego.

Prawie 200 dzieci wzięła udział w 10 Małych Biegach Pamięci Grupy Kampinos AK. Startowały dzieci w wieku od 1 roku do 15 lat. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i słodycze a pierwsze 3 miejsca ciężkie puchary. Dla większości uczestników była to niesamowita przygoda i pierwsze trofea w życiu. Każdy uczestnik zapraszany był na żołnierską zupę.

Punktem kulminacyjnym był I Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK  -1o km malowniczą trasą KPN. Wystartowało 171 zawodników z Mazowsza i nie tylko. Trasa była oznakowana i zabezpieczona przez strażaków z wszystkich jednostek OSP Gminy Leszno. Przed pierwszym i za ostatnim  zawodnikiem jechały wozy terenowe. Na trasie jechali rowerzyści Maciej Tomaszewski i Andrzej Sulik zabezpieczając jej środek. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z organizacji i oprawy historycznej imprezy. Zapraszamy za rok.

Uczniowie Zespołów Publicznych Szkół w Lesznie i w Zaborowie brali udział w Konkursach dotyczących Żołnierzy Grupy Kampinos AK: historycznym, plastycznym i literackim. Nagrody ufundowali:  Wójt Gminy Leszno – Pan Andrzej Cieślak , Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Warszawie oraz Burmistrz Dzielnicy Warszawa Bielany –Pan Rafał Miastowski.  Nagrody wręczali goście specjalni: organizator – pan Andrzej Cieślak – Wójt Gminy Leszno, pani Katarzyna Kręźlewicz – Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, pan Zbigniew Czaplicki – Pełnomocnik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, pani Małgorzata Mickiewicz – Zastępca Dyrektora KPN ds. Nauki, Edukacji i Udostępniania Parku. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Większość prac artystycznych  można było zobaczyć lub przeczytać na ścianach Kawiarenki Kombatanckiej.

Najbardziej wzruszającym punktem programu zdaniem zaproszonych gości były występy przedszkolaków, przygotowane przez  Przedszkola Publiczne w Lesznie i w Zaborowie. Dzieci z Leszna zaśpiewały m.in. Marsz Grupy Kampinos napisany przez obecnego podczas uroczystości Żołnierza AK Tadeusza Budzyńskiego oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące” a dzieci z Zaborowa przepięknie wytańczyły Mazura, Krakowiaka i inne tańce narodowe zachwycając publiczność kunsztem i kolorytem. Na zakończenie programu maluchy wręczyły Kombatantom pamiątkowe dyplomy własnoręcznie podpisane i zdjęcia Kombatantów pomysłu pana Tomasza Achera –pracownika SOSW w Lesznie.

Niebywałym prezentem iniespodzianką będzie obraz, namalowany przez pana Tadeusza Budzyńskiego po występach dzieci, na którym artysta uwiecznił przedszkolaki. Na prośbę autora, nasze gminne przedszkola oraz wszystkie występujące dzieci otrzymają kopię obrazu.

Dzieci z SOSW w Lesznie przygotowały figurę orła w koronie wypaloną w drewnie, którą odebrał Prezes Środowiska Grupy Kampinos ŚZŻAK pan Waldemar Sielicki.

Harcerze ZHR Środowisko 63 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych przygotowali Apel, który jak wynika z otrzymanej relacji, szczególnie podobał się Kombatantom. Na zakończenie imprezy pwd. Stanisław Różycki HO wprowadzał uczestników w kulisy ogniska harcerskiego. Można było pośpiewać harcerskie pieśni i ogrzać się w blasku płomieni.

Klimat imprezy podkreślała profesjonalnie przygotowana diorama partyzancka, gdzie każdy mógł poczuć charakter wojennych dni. Zwieńczeniem wydarzenia była wzruszająca inscenizacja historyczna, bogata w rekonstruktorów, unikatowe pojazdy i broń, z piękną oprawą literacką i muzyczną, przygotowana przez Pana Marcina Biegasa V-ce Prezesa Środowiska Grupy Kampinos ŚZŻAK oraz Fundację Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska.

Podziękowania

Dziękujemy panu Wójtowi Andrzejowi Cieślakowi za wparcie pomysłu organizacji Imprezy Cross z historią w tle oraz nieocenioną pomoc w jej przygotowaniu.

Dziękujemy Środowisku Grupy Kampinos za obecność, współpracę, zdjęcia, obrazy, wiersze, dbałość o szczegóły, życzliwość i ogromną pomoc w przygotowaniu części historycznej.

Dziękujemy panu Radkowi Karpińskiemu reprezentującemu PWZ za doskonałe przygotowanie części sportowej    I Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK.

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom KPN za pomoc w przygotowaniu trasy, piękne stoisko i serdeczność.

Dziękujemy pani Bożenie Sulik i pracownikom Bibliotek Gminnych za zaangażowanie, wsparcie i nieocenioną pomoc w organizacji całej imprezy.

Dziękujemy pani Stanisławie Rzymce za poświęcony czas i uszycie 341 biało-czerwonych opasek, które otrzymali wszyscy mali biegacze oraz harcerze i przedszkolaki.

Dziękujemy panu Henrykowi Krupko za piękny akompaniament śpiewającym przedszkolakom.

Dziękujemy Dyrektorom wszystkich placówek oświatowych naszej gminy  za nieodzowną pomoc w organizacji imprezy, piękny program artystyczny przedszkolaków oraz promocję naszej historii. Dzięki Wam, wszystkie dzieci szkolne i przedszkolne Gminy Leszno poznały historię Grup Kampinos.

Dyrektorom SOSW w Lesznie za pomoc w organizacji imprezy oraz przygotowanie prezentów dla Kombatantów.

Dziękujemy paniom Ewie Jaźwińskiej, Michalinie Król i Marcie Słomce oraz ich wolontariuszom z ZSP w Lesznie i w Zaborowie, bez pomocy których, nie można byłoby przygotować i zorganizować tej imprezy.

Dziękujemy panu Filipowi Bąkowi z wolontariuszami za organizację Małych Biegów Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK.

Dziękujemy panom Andrzejowi Sulikowi oraz Maciejowi Tomaszewskiemu za zabezpieczanie z pozycji rowerzysty środka Biegu Głównego.

Dziękujemy strażakom wszystkich jednostek OSP Gminy Leszno oraz Pracownikom Urzędu Gminy w Lesznie za pomoc w przygotowaniu technicznym i logistycznym imprezy oraz zabezpieczeniu trasy oraz parkingów, transport Kombatantów i dzieci z Zaborowa, zadbanie o porządek przed i po imprezie.

Strażakom z Leszna dziękujemy dodatkowo za pyszną żołnierską grochówkę oraz ratowników medycznych.

Pracownikom ZSR w Lesznie za pomoc w organizacji i utrzymaniu porządku.

Dziękujemy Pani Karolinie Skibińskiej za przygotowanie fotografii z imprezy.

Dyrektorom Świetlic Gminnych za pomoc przy wręczaniu nagród i upominków.

Pracownikom UG Leszno za pomoc księgową, biurową i logistyczną.

Edyta Przybysławska

Dyrektor imprezy biegowo-historycznej

„Cross z historią w tle”

PrzedszkolakiTadeuszBudyński_WWW

Skip to content